

Powiększanie piersi, zwane fachowo mammoplastyką augmentacyjną, to zabieg chirurgiczny polegający na uwydatnieniu rozmiaru i kształtu kobiecej piersi za pomocą implantu piersi (silikonu lub soli fizjologicznej). Zabieg poprawia również kontur i objętość piersi po ciąży. Implant piersi składa się z żelu silikonowego lub soli fizjologicznej w osłonie silikonowej. Implant piersi różni się od oleju silikonowego. Większość kosmetycznych chirurgów plastycznych na całym świecie nie stosuje wstrzykiwania oleju silikonowego w celu zwiększenia rozmiaru i objętości piersi. Ta technika jest potępiana zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej przez większość chirurgów, ponieważ wyniki są nieprzewidywalne i potęgowane licznymi komplikacjami, takimi jak wyciskanie, martwica skóry i infekcja. Pacjenci nie powinni pozwolić sobie na samodzielne poddanie się temu zabiegowi, ponieważ ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań jest bardzo duże, a wyniki są deformujące lub nieprzewidywalne. Większość chirurgów używa implantu piersi, który składa się z materiału, który jest nietoksyczny, niealergizujący, nie teratogenny i biokompatybilny z tkankami ludzkimi, a tym samym ma mniejsze ryzyko niepożądanych wyników i bardziej przewidywalny wynik.
Powiększanie piersi – czy to zabieg
Jest to jeden z najczęstszych zabiegów kosmetycznych wykonywanych na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Jest to prosta procedura z bardzo natychmiastowym i przyjemnym rezultatem. Z tego powodu uwaga i zainteresowanie opinii publicznej skupiło się na poszukiwaniu bardzo bezpiecznego materiału na implant piersi. Powiększanie piersi to jedyny zabieg w specjalności Chirurgia Plastyczna, który jest otoczony kontrowersją i analizą. W przeszłości, szczególnie w późnych latach 70-tych i wczesnych 80-tych, wiele schorzeń, takich jak rak piersi i choroby autoimmunologiczne, było niesłusznie kojarzone ze stosowaniem implantów silikonowych. Z tego powodu do połowy 2007 roku w USA regulowano stosowanie silikonowych implantów piersi w kosmetycznych zabiegach piersi. Po szeroko zakrojonych badaniach klinicznych, które obejmowały ponad tysiąc kobiet z powiększonymi piersiami, odkryto, nie powoduje żadnych chorób nowotworowych ani raka piersi ani żadnych zaburzeń autoimmunologicznych. Z tego powodu zatwierdzono zastosowanie implantu silikonowego w kosmetycznym zabiegu piersi.
Istnieją 2 podstawowe rodzaje implantów piersi, implanty solankowe lub silikonowe. Implant składa się z zewnętrznej błony złożonej z powłoki silikonowej. Ta powłoka zawiera materiał fizjologiczny (płyn) lub silikon (spójny żel). Rozsądne jest, aby każdy pacjent przed podjęciem ostatecznej decyzji szczegółowo omówił ze swoim chirurgiem zalety i wady każdego rodzaju implantu.
Znieczulenie ogólne czy miejscowe
Powiększanie piersi wykonuję w głębokiej sedacji w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg może być wykonany w trybie ambulatoryjnym lub pacjent może zostać przyjęty lub odosobniony na dzień lub dwa w szpitalu, w zależności od chirurga i preferencji pacjenta.
Niezależnie od tego, czy zabieg będzie wykonywany w trybie ambulatoryjnym, czy w szpitalu, wymagana jest przedoperacyjna zgoda laboratoryjna i lekarska. Operacja trwa zwykle od jednej do dwóch godzin. Implant piersiowy można wprowadzić przez nacięcie pod pachą, w fałdach piersiowych lub na granicy otoczki. Każdy wybór miejsca nacięcia ma swoje zalety i wady pod względem kosmetycznych blizn i czucia brodawki sutkowej.
Spośród trzech nacięć dostęp przez pachę ma najlepszą kosmetykę blizn, ponieważ jest ukryty, a czucie brodawki jest dobrze zachowane. Wskazane jest jednak, aby pacjent dalej omawiał tę kwestię, jeśli kiedykolwiek przestraszenie będzie poważnym problemem.
Po zabiegu pojawi się obrzęk i lekkie siniaki, które utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni i są to tylko przejściowe zmiany. Pacjentka jest zobowiązana do noszenia opaski na piersi przez 3 do 6 tygodni. To utrzyma implant piersi na miejscu podczas procesu gojenia, a także pomoże kontrolować obrzęk.
Szwy są usuwane po 7 do 10 dniach.
Każdy pacjent planujący tę procedurę będzie potrzebował od 10 do 14 dni na wstępną konsultację, laboratorium, odprawę lekarską, operację; obserwacja, usunięcie szwów i wczesną rekonwalescencję. Po tym pacjent może bezpiecznie podróżować, ponieważ rany będą suche i zagojone.